MEME BÜYÜTMEDE YANLIŞ BİLİNEN GERÇEKLER

Meme büyütmede ameliyat dışı yöntemler de var 
Türk ve Amerika Plastik Cerrahi dernekleri resmi internet sayfalarında meme büyütme tanımını ve kullanılan yöntemleri açıklamışlardır. Amerika Plastik Cerrahi (http://www.plasticsurgery.org/cosmetic-procedures/breast-augmentation.html) sitesinde meme büyütmede bilimsel olarak 2 girişim detaylı anlatılmıştır. Bunlar silikon protez ve yağ transferi ile meme büyütmelerdir. 

Küçük memelerin büyütülmesinde bilimsel olarak kanıtlanmış tek yöntem silikon protezle büyütmedir. FDA onaylı protezlerin kullanımı ile ömür boyu arzu edilen meme büyüklüğü sağlanabilir. Yağ transferi ile büyütme seçeneği uzun yıllardır bilinen bir yöntemdir. Ancak memelerde küçük (en fazla yarım beden) hacimli büyüme sağlayabilmesi, yüksek kist ve enfeksiyon oranları ile mikro kalsifikasyon oluşumu nedeniyle (ilerde bu oluşum görüntüleme tekniklerinde meme kanseri ile karışabilmektedir) artık kullanımı çok nadirdir. Aynı zamanda yağ hücrelerinin bir kısmı da vücut tarafından emilecektir. Bu da girişimin tekrarını gerektirecektir. Tüm bunlardan dolayı ufak asimetrilerin düzeltilmesi dışında önermiyoruz. Ameliyat dışı yöntemler içinde dolgu maddeleri, kremler, hatta inanılması güç ama ne yazık ki bazı internet sitelerinde hala yazılı olmak ile birlikte bazı egzersizlerin ve masajların önerildiği görülmektedir. Dolgu maddelerinin bugün FDA (Amerika ilaç dairesi) ve Bakanlık onayları bulunmamaktadır. Silikon protez kullanımı üzerine avantajları ispatlanamamış ve ortaya bilimsel bir veri konulamamıştır. Vücut tarafından emildiği için kalıcılığı olmadığı gibi silikon protez gibi de dramatik bir sonuç sağlayamaz. Bilimsel veriler ile avantajları ispatlandığı anda bunu ilk kullananlar yine Plastik ve Estetik cerrahların kendileri olacaktır. Aksi takdirde yılda ortalama 300 bin sayısından fazla silikon ile meme büyütme ameliyatı sadece Amerika’da yapılmazdı. Özellikle bu dolgu maddelerinin plastik cerrahlar dışındaki branş veya uzman olmayan hekimler arasında kullanılmaya başlandığı dikkate alınırsa durumun vahimliği de ortaya çıkacaktır. Şimdilik uzak durulmasında yarar görmekteyiz. Masaj, ilaç veya hareketler ile ilgili burada yazmaya bile gerek duymuyoruz. 

İstediğim boyutta memelerimi büyütebilirim 
 Genel anlamda protezin büyüklüğüne kişinin vücut yapısı, kilosu, boyu belirleyicidir. Yaşa ve hamilelik sayısı ve süt verme süresine bağlı olarak yapıdaki değişiklikler, memenin bollaşma ve sarkma derecesine bakılarak da karar verilmektedir. Aslında belli sınırlar içinde, ister kas altı ister kas üstü olsun, oluşturulan cep genişliği buraya sığacak silikonun hacmini de belirler. Silikon protezin, özellikle tabanının oluşturulan bu cebe tam olarak oturması ve katlanmaması gereklidir. Bir bayanda 275 cc sığabilirken bir diğer bayanda ise 350 cc rahat yerleştirilebilir ve doğal bir sonuç da verebilir. Ama ilerde silikon hacmini de (2-3 yıl sonra önermekteyiz) arttırabilirsiniz.

Büyütme sonrası memeler dışa bakar veya çok ayrık dururlar 
 Her zaman söylediğimiz gibi, her ameliyatın planlaması kişiye özeldir ve sonuçları da doğal olarak kişiler arası farklılık gösterecektir. Vücut yapısı, derinin kalitesi (gerginlik derecesi), memelerin ameliyat öncesi şekli ve her iki meme arasındaki kemik yapının kalınlığı ameliyat sonrası meme duruşunda belirleyicidir. Sternum dediğimiz bu kemik yapı bazı kişilerde yapısal olarak içe çökük veya dışa doğru bombeli de olabilmektedir. Silikon yerleşimi için oluşturulan cepte bu kemik iç sınırı oluşturarak protezin içeri kaymasını sınırlamaktadır. Bunun yanında her insanda normal olarak meme uçları belli derecede dışa bakmaktadır. Memeler birbirine bitişik başlamazlar, aralarında bu kemik yapı (sternum) vardır ve dolayısıyla biraz ayrık dururlar. 

Küçük silikon protez memeleri daha doğal gösterir 
 Çok küçük veya büyük değil, oluşturulan cebe sığabilecek, yeterli doku tarafından rahatça etrafı kapatılabilecek hacimli silikon protezlerin kullanılmasını öneriyoruz. Doğal görünüm insanlar arası göreceli bir kavramdır. Silikon ile meme büyütme ameliyatı sonrası kişiler arası sonuçlar, yine kişiler arası vücut yapı ve oranı farklılıklarından dolayı aynı olmayacaktır. 

 Silikon protez kanser yapar 
 Protez ile meme büyütme ameliyatlarında silikonun kanser yaptığına dair bugüne kadar bir bulgu elde edilememiştir. FDA özellikle bu konuda yıllarca Üniversite Hastanelerinden veri toplamıştır. Nihayet 2006 yılında jel dolu protezlere tekrar onay vermiştir. Kesinlikle kanser yapmaz diyebiliriz rahatlıkla.

 Silikon protez hamilelikte çıkartılmalıdır 
 Protezlerin anne sütünü engellemediği tespit edildiği için protezli kadınlar da normal bir hamilelik ve emzirme dönemi geçirebilir. Hamilelik nedeniyle silikon protezlerin çıkartılmasına gerek yoktur. 

 Silikon protez süt vermeyi engeller 
 Ameliyat öncesinde bebeğini emzirdiği bilinen hastalar ameliyat sonrasında da bebeklerini emzirebilir. 

 Silikonlarım uçakta patlar 
Bu olay bir fantezidir aslında. Gerçekle alakası yoktur. Günümüzde kullanılan (bizim de tek kullandığımız) içi jel protezlerin patlama olasılığı yoktur.     

Silikon protezi olanlar mamografi çektiremezler 
 Meme içinde silikon protez varlığı mamografi ve/veya USG için sorun teşkil etmez.    


Silikon protezlerimi 10 yıl sonra değiştirmem lazım 
 Günümüzde kullanılan son jenerasyon silikon protezler ömür boyu kalabilir. Protezlerin değişik nedenlerle deforme olması ve protezin değiştirilme ihtiyacı çok nadir bir sorundur. Çok uzun vade kullanılması planlanan bu ameliyatın sonucunun bu nedenle doğal sınırlar içinde olması gerekliliğinin önemi bir kez daha ortaya çıkmaktadır. Unutmayın meme dokusunu, hacmini ve ağırlığını taklit eden silikonların büyük tercih edilmesi ilerde derinin incelmesi, ağırlığa bağlı olarak memelerde daha hızlı ve fazla sarkma, hatta omuzlarda ağrı demektir. Bu konuda cerrahınızın tecrübesine ve aldığı olumlu sonuçlara da bakarak dikkat etmeniz önemlidir. 

Ameliyat sonrası memelerim hiç sarkmayacak 
 Silikon protez yerleştirilen memelerde büyüklük ve bir miktar dikleşme olacaktır. Yaşa ve yer çekimine bağlı olarak memelerdeki görülen deformasyonlar silikon yerleştirilmiş memeler için de geçerlidir. İlerde mastopeksi dediğimiz meme dikleştirme ameliyatı olmanız gerekebilir. Bunun yanında meme dokusunun olmaması nedeni ile doğal ölçüler dışına çıkmama koşulu ile silikon protez ile meme büyütme ameliyatı olmuş memelerde bu ihtiyaç daha az görülmektedir. 

Damla silikon daha doğal görünüm sağlar 
 Günümüzde artık son nesil protezler kullanılmaktadır. Bunlar koheziv jel (akışkan olmayan, belli şekli koruyabilen) içeren ileri teknoloji ürünü protezlerdir. Yuvarlak, yüksek profilli ve göz yaşı (anatomik) damlası şeklinde iki ayrı biçimde olan protezlerden hangisinin kullanılacağına göğüs yapısının şekli ve beklentilere göre karar verilir. Aralarında en temel fark olarak, yuvarlak proteze kıyasla göz yaşı damlası şeklindeki protezler göğsün üst yarısında daha az dolgunluk sağlarlar. Memede bazı etkenlere bağlı olarak protezin dönmesi ile oluşan şekil bozuklukları en çok damla şekilli protezlerde görülmektedir. Bu nedenle kas altına konulmazlar.  

ESTETİK PLASTİK CERRAHİ MERKEZİ İSTANBUL ANTALYA ÖZERDEM

'Bu site tanıtım ve bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için lütfen doktorunuza başvurunuz. A-Plast Estetik Cerrahi Estalya Güzellik Plas ve Estetik Cerr LTD ŞTİ resmi tescilli markasıdır. Her hangi bir sağlık kuruluşu değildir. Öncesi sonrası resimlerde de olduğu gibi burada fiyat bilgilerimizi paylaşmamız yasa gereği mümkün değildir. Fiyat bilgisi için tarafımıza randevu ile gelebilir veya ofis telefonlarımızdan asistanlarımızla irtibata geçebilirsiniz'

Resimlerinizle Bize Danışabilirsiniz !

'Online danışma formu yanında, Op Dr Gökhan Özerdem (Antalya) ve  Prof Dr Ömer Refik Özerdem'e (İstanbul) E-Mail ile resimlerinizi de göndererek danışabilirsiniz. Size 48 saat içinde dönülecektir. Anlayışınız için teşekkür ederiz.'

ONLINE DANIŞMA
OP DR GÖKHAN ÖZERDEM ESTETİK CERRAH ANTALYA

op dr gökhan özerdem - antalya

Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı
E-Mail: gokhan@a-plastestetik.com
 +90 505 928 21 41 (Resimlerinizle danışabilirsiniz)

PROF DR ÖMER REFİK ÖZERDEM ESTETİK CERRAH İSTANBUL

PROF dr ömer refİk özerdem-İstanbul

Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı
E-Mail: omer@a-plastestetik.com
+90 533 433 42 22 (Resimlerinizle danışabilirsiniz)

İstanbul Estetik Plastik Cerrah Prof Dr Ömer Refik Özerdem Op Dr Gökhan Özerdem

Prof Dr Ömer Refik Özerdem, EBOPRAS ISAPS ASPS, İSTANBUL
Op Dr Gökhan Özerdem, ISAPS TPRCD ASPS, ANTALYA

 • Türk ve Avrupa Yeterlik Diploma/Sertifikaları
 • Amerika, Avrupa ve İngiltere'de üst ihtisas, eğitim ve tecrübe
 • Dubai tıp lisansı
 • Amerika Alabama'da Estetik cerrahi üst ihtiasas diploması
 • Miami Üniversitesi kafa-yüz cerrahisi üst ihtisası
 • Pittsburgh Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde 2 yıl üst eğitim araştırma
 • Great Ormond Street Hospital for Children Observer, İngiltere
 • Hull, Castle Hill Hospital Gamme Probe Course, İngiltere
 • Ulusal ve uluslararası kongrelerde sözlü ve poster sunumları
 • Yurtdışı yayınları ve kitap bölüm yazarlığı 
 • American Society of Plastic Surgeons (International member)
 • American Cleft Palate-Craniofacial Association
 • European Boards of Plastic, Reconstructive and Aesthetic Surgery
 • INTERPLAST-Turkiye
 • International Confederation of Plastic, Reconstructive and Aesthetic Surgery (ISAPS)
 • Türk Tabibler Birliği
 • Türk Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği
 • Türk Estetik Plastik Cerrahi Derneği
 • Türk Rekonstrüktif Mikrocerrahi Derneği

AVRUPA VE TÜRK YETERLİK DİPLOMA, ULUSLARARASI TECRÜBE, AMERİKA VE İNGİLTERE İLE AVRUPA'DA ÜST İHTİSAS VE EĞİTİM SAHİBİ PLASTİK CERRAHLAR

Dİploma ve SertİFİKALARı YURTDIŞI YAYINLARI Dernek üyelİKLERİ

Niçin Board Certification (Yeterlilik Sertifikasyonu):

A-PLAST ESTETİK CERRAHİ

  Plastik Cerrahi uzmanı olmak çok zahmetli ve uzun bir eğitimi gerektirir. Altı yıllık tıp fakültesi eğitimi sonrası 6 yıl Genel Cerrahi, Estetik ve Rekonstrüksiyon eğitimini kapsar. Bundan sonra dileyen Plastik Cerrah estetik, yanık, el cerrahisi, bas-boyun cerrahisi vb bir üst uzmanlık dalında eğitim görür. Bütün bunlara ek olarak Plastik Cerrahin güncel bilgileri takip ettiğini kanıtlaması için her 10 yılda bir yeterlilik sınavına girmesi gerekmektedir. ABD, BAE, Kanada gibi çoğu ülkede yeterlilik sertifikası olmadan doktorlara çalışma izni verilmemektedir. Ülkemiz de bu yoldadır. Yakın bir gelecekte ülkemizde de bu sertifika mecburi hale gelecektir.   

Adres

Akasya Acıbadem Sitesi (Akasya AVM üstü) A Kule Blok A1 Giriş, Kat:  23/117 
ACIBADEM İSTANBUL


Metin Kasapoğlu cad. Gökhan İşmerkezi 
Bina no: 21 B Blok Kat: 3/14
MURATPAŞA ANTALYA

E-mail

gokhan@a-plastestetik.com (Antalya)
omer@a-plastestetik.com (İstanbul)

Telefon

İstanbul: 
+90 (216) 504 74 54
+90 (530) 635 42 22 ( Mobil Randevu)

Antalya:
+90 (242) 322 93 90
+90 (532) 370 04 14 (Mobil Randevu)

op dr gökhan özerdem hasta yorumları


reSİMLERİMİZ 

Tanıtım Videomuz

Diğer cerrahi prosedür ve uygulamalarımızı youtube kanalımızdan izleyebilirsiniz !

İstanbul ve Antalya Estetik Plastik Cerrahi Merkezi Youtube Kanalı

ACIBADEM | İSTANBUL


MURATPAŞA | ANTALYA