MEME KÜÇÜLTME ESTETİĞİ

Meme küçültme operasyonları Plastik cerrahların sık yaptığı operasyonlardandır. Bu operasyon daha çok bayanlara yapılmaktadır. Peki erkeklerde de meme küçültme operasyonu yapılabilir mi? Bu da bazı kişilerin kulağına garip gelecektir. Cevabımız şudur: belirgin meme oluşumunun cerrahi tedavisi erkeklerde jinekomasti tanısı ile sıkça yapılan operasyonlardan biridir.

Bazı hanımlarda görülen büyük meme oluşumunun çoğunlukla belli bir nedeni yoktur. Genetik yapı, kilo artışı, östrojen hormonuna daha fazla duyarlılık (örneğin genç hanımlarda görülen, ‘juvenil hipertrofi’ denen ve bazen asimetri ile beraber görülebilen rahatsızlık) gibi nedenler etkili faktörler olsa da neden henüz tam anlaşılmış değildir. Ne yazık ki günümüzde Plastik Cerrahi daha çok magazinsel özellikleriyle bilinmektedir. Oysaki Plastik Cerrahi müdahaleleri kişinin psikolojik, sosyal ve fiziksel sıkıntılarını çözmek için yapılır. İri meme problemi de bunlardan biridir. Bedenine göre giysi bulmakta güçlük çeken, toplum içinde gezerken görünümü nedeniyle rahatsızlık duyan, ayrıca boyun ve omuzlarda yıllarca büyük bir yük taşımanın neden olduğu şiddetli baş, sırt, omuz ve boyun ağrıları, hatta ve hatta kamburluk gibi fiziki rahatsızlıkları olan bir kişinin çektiği sıkıntıyı göz önünde bulundurmak gerekir. Bu durumu estetik yanında bir sağlık problemi olarak da algılamak gereklidir.

Operasyonda amaç, daha önceden hekim ve hasta tarafından kararlaştırılmış yeni meme boyutuna ulaşmak, simetrik ve iyi bir estetik meme şekli elde etmek, mümkün olduğu kadar az iz bırakmak, meme başı ve çevresinin hissini korumak ve uzun dönemli sonuçlar elde etmektir. Bütün bunlar için doktorunuzla görüşme sırasında konuyu etraflıca tartışmanız ve doktorunuzun hem muayene sırasında hem de resimleriniz üzerinde plan yapması gerekmektedir. Değişik meme şekil, büyüklük ve simetri problemlerine göre değişik operasyon tekniklerine, hatta seans sayılarına karar verilebilir.

Genç hastalarda meme küçültme operasyonu için ideal olan meme gelişimini beklemektir. Genelde 16-17 yaşından sonra genç hanımlara bu müdahalenin yapılabileceği kabul edilmektedir.

Operasyondan sonra hasta çoğu kez bir gece sonra taburcu edilebilmektedir. Hastanın birkaç hafta boyunca atlet sutyeni giymesi, aspirin ve bazı ağrı kesiciler gibi ilaçları kullanmaması ve sigara içmemesi önerilmektedir. Hasta bir gün içinde yürümeye başlamakta ve birkaç hafta içinde günlük rutin aktivitelerine dönebilmektedir. Birçok hasta genel anestezi ile yapılan böyle bir operasyondan çekinmektedir. Unutmamak gerekir ki operasyon öncesi ve sonrası insan hayatında çok kısa bir süreyi kapsamaktadır. Ancak problemlerinizi çözen bir operasyonun sonuçları belki de ömür boyu size daha iyi bir hayat sunacaktır. California’dan Dr. Scott yaptığı araştırmada meme küçültme operasyonu sonrasında hastaların %97’sinin ameliyat sonuçlarından son derece memnun olduğunu bulmuştur. Gerçekten de meme küçültme operasyonunun bel-sırt-boyun ağrılarını azaltacak ya da kaybedecek, kilo vermeyi kolaylaştıracak, meme kıvrım yerlerinde pişikler gibi problemleri yok edecek, depresyonu azaltacak, kişinin özgüvenini ve hareket kabiliyetini artıracak etkilere sahip olabileceği belirtilmektedir.

Operasyondan sonra bazı revizyonlar-düzeltme müdahaleleri gerekebilmektedir. Bunlar çoğu kez lokal anestezi ile yapılan küçük müdahalelerdir (ör. Hasta izlerden şikayetçi ise bunları daha da inceltecek girişimler vb.). Ancak ikinci bir müdahale öncesinde 3-6 ay beklemek gerekmektedir. 

Günümüzde vertikal mamoplasti gibi daha az iz bırakan yöntemler vardır. İz genelde areola denen meme başı çevresini sınırlayıp meme kıvrımına doğru iner; dikiş hattı memenin operasyon öncesinde büyüklüğüne göre meme kıvrımı boyunca değişik uzunlukta devam edebilir. Yani dikiş hattı mümkün olduğu kadar daha az belirgin olacak yerlere yerleştirilecek şekilde plan yapılır. İzler her ne kadar ilk aylarda kızarıklık vb. nedenlerle daha belirgin olsa da genellikle zamanla solup gider. Özellikle de beyaz tenli hanımlarda 1-2 yıl sonra belli belirsiz bir iz kaldığına çok kez tanık olmuşumdur. Ancak ilginç olan çok az hastamın operasyon sonrasında izlerden yakınmasıdır. Bunun birinci nedeni hiç kuşkusuz ki operasyon öncesinde bu durum hakkında hastayı bilgilendirmemdir. İkinci nedeni ise yukarıda saydığım problemlerden kurtulan bir hastanın genelde çok memnun olması ve bu nedenle de izlerini problem etmemesidir.

Kısacası belirgin ya da iri meme oluşumu kadın, erkek, genç, yaşlı herkeste görülebilen, fiziksel, psikolojik ve sosyal problemleri de beraberinde getiren bir sorundur. Plastik Cerrahinin bu problemleri çözmek için yapabileceği çok şey vardır. 

PROF DR ÖMER REFİK ÖZERDEM | ESTETİK VE PLASTİK CERRAH İSTANBUL

OP DR GÖKHAN ÖZERDEM | ESTETİK VE PLASTİK CERRAH İSTANBUL

ESTETİK PLASTİK CERRAHİ MERKEZİ İSTANBUL ANTALYA ÖZERDEM

'Bu site tanıtım ve bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için lütfen doktorunuza başvurunuz. A-Plast Estetik Cerrahi Estalya Güzellik Plas ve Estetik Cerr LTD ŞTİ resmi tescilli markasıdır. Her hangi bir sağlık kuruluşu değildir. Öncesi sonrası resimlerde de olduğu gibi burada fiyat bilgilerimizi paylaşmamız yasa gereği mümkün değildir. Fiyat bilgisi için tarafımıza randevu ile gelebilir veya ofis telefonlarımızdan asistanlarımızla irtibata geçebilirsiniz'

Resimlerinizle Bize Danışabilirsiniz !

'Online danışma formu yanında, Op Dr Gökhan Özerdem (Antalya) ve  Prof Dr Ömer Refik Özerdem'e (İstanbul) E-Mail ile resimlerinizi de göndererek danışabilirsiniz. Size 48 saat içinde dönülecektir. Anlayışınız için teşekkür ederiz.'

ONLINE DANIŞMA
OP DR GÖKHAN ÖZERDEM ESTETİK CERRAH ANTALYA

op dr gökhan özerdem - antalya

Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı
E-Mail: gokhan@a-plastestetik.com
 +90 505 928 21 41 (Resimlerinizle danışabilirsiniz)

PROF DR ÖMER REFİK ÖZERDEM ESTETİK CERRAH İSTANBUL

PROF dr ömer refİk özerdem-İstanbul

Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı
E-Mail: omer@a-plastestetik.com
+90 533 433 42 22 (Resimlerinizle danışabilirsiniz)

İstanbul Estetik Plastik Cerrah Prof Dr Ömer Refik Özerdem Op Dr Gökhan Özerdem

Prof Dr Ömer Refik Özerdem, EBOPRAS ISAPS ASPS, İSTANBUL
Op Dr Gökhan Özerdem, ISAPS TPRCD ASPS, ANTALYA

 • Türk ve Avrupa Yeterlik Diploma/Sertifikaları
 • Amerika, Avrupa ve İngiltere'de üst ihtisas, eğitim ve tecrübe
 • Dubai tıp lisansı
 • Amerika Alabama'da Estetik cerrahi üst ihtiasas diploması
 • Miami Üniversitesi kafa-yüz cerrahisi üst ihtisası
 • Pittsburgh Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde 2 yıl üst eğitim araştırma
 • Great Ormond Street Hospital for Children Observer, İngiltere
 • Hull, Castle Hill Hospital Gamme Probe Course, İngiltere
 • Ulusal ve uluslararası kongrelerde sözlü ve poster sunumları
 • Yurtdışı yayınları ve kitap bölüm yazarlığı 
 • American Society of Plastic Surgeons (International member)
 • American Cleft Palate-Craniofacial Association
 • European Boards of Plastic, Reconstructive and Aesthetic Surgery
 • INTERPLAST-Turkiye
 • International Confederation of Plastic, Reconstructive and Aesthetic Surgery (ISAPS)
 • Türk Tabibler Birliği
 • Türk Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği
 • Türk Estetik Plastik Cerrahi Derneği
 • Türk Rekonstrüktif Mikrocerrahi Derneği

AVRUPA VE TÜRK YETERLİK DİPLOMA, ULUSLARARASI TECRÜBE, AMERİKA VE İNGİLTERE İLE AVRUPA'DA ÜST İHTİSAS VE EĞİTİM SAHİBİ PLASTİK CERRAHLAR

Dİploma ve SertİFİKALARı YURTDIŞI YAYINLARI Dernek üyelİKLERİ

Niçin Board Certification (Yeterlilik Sertifikasyonu):

A-PLAST ESTETİK CERRAHİ

  Plastik Cerrahi uzmanı olmak çok zahmetli ve uzun bir eğitimi gerektirir. Altı yıllık tıp fakültesi eğitimi sonrası 6 yıl Genel Cerrahi, Estetik ve Rekonstrüksiyon eğitimini kapsar. Bundan sonra dileyen Plastik Cerrah estetik, yanık, el cerrahisi, bas-boyun cerrahisi vb bir üst uzmanlık dalında eğitim görür. Bütün bunlara ek olarak Plastik Cerrahin güncel bilgileri takip ettiğini kanıtlaması için her 10 yılda bir yeterlilik sınavına girmesi gerekmektedir. ABD, BAE, Kanada gibi çoğu ülkede yeterlilik sertifikası olmadan doktorlara çalışma izni verilmemektedir. Ülkemiz de bu yoldadır. Yakın bir gelecekte ülkemizde de bu sertifika mecburi hale gelecektir.   

Adres

Akasya Acıbadem Sitesi (Akasya AVM üstü) A Kule Blok A1 Giriş, Kat:  23/117 
ACIBADEM İSTANBUL


Metin Kasapoğlu cad. Gökhan İşmerkezi 
Bina no: 21 B Blok Kat: 3/14
MURATPAŞA ANTALYA

E-mail

gokhan@a-plastestetik.com (Antalya)
omer@a-plastestetik.com (İstanbul)

Telefon

İstanbul: 
+90 (216) 504 74 54
+90 (530) 635 42 22 ( Mobil Randevu)

Antalya:
+90 (242) 322 93 90
+90 (532) 370 04 14 (Mobil Randevu)

op dr gökhan özerdem hasta yorumları


reSİMLERİMİZ 

Tanıtım Videomuz

Diğer cerrahi prosedür ve uygulamalarımızı youtube kanalımızdan izleyebilirsiniz !

İstanbul ve Antalya Estetik Plastik Cerrahi Merkezi Youtube Kanalı

ACIBADEM | İSTANBUL


MURATPAŞA | ANTALYA